Archive 2019

Albania's Earthquake Relief

Vellezer dhe motra Shqiptare. Kjo eshte dita qe ne ndodhemi ne Amerike dhe kemi mundesite te ndihmojme bashkeatdhetaret tane ne vendin ame. Historia e ka bere te veten dhe jemi shperndare ane e mbane botes mirepo SOT eshte dita e bashkimit, SOT eshte dita qe SHQIPERIA ka nevojen tone.
Bordi drejtues i Komunitetit Shqiptaro Amerikan ne Shtetin e IL me seli ne Chicago do te pranoje donacione ne disa forma.
Mund te beni donacion monetar me Quickpay/Zelle/Paypal/Venmo ne info@aaciusa.orgKeto para do ti drejtohen 2 organizatave jo-fitimprurese e me reputacion te denje ne Shqiperi.
Mund te sillni rrobe, ushqime te konservuara, batanije, artikuj per tualetin etj. kte te ejnte te Diplomat West (edhe nese nuk merni pjese ne festen e Pavaresise). Do te kemi 1 kontinier gjigand qe me pas do te transportohet ne portin e Durresit.
Te gjitha donacionet do te jene publike the do te dergohen per ndihmat e viktimave te ketij tmerri te 25 Nentori, 2019.
DONATE: https://www.facebook.com/donate/792419637872774/1860930750717730/
****
Kontinieri që do të mbledhë donacionet (mallra të thata, rrobe, artikuj per tualetin, ushqim i konservuar etj.) do jetë në dispozicion këtë të Ejnte në oren 10:00am tek parkimi i Diplomat West.681 W North Ave, Elmhurst IL 60126
‼️Announcement: The trailer that will collect the donations (dry goods, clothes, toiletries, canned food etc.) will be available this Thursday at 10:00am at the parking of Diplomat West.681 W North Ave, Elmhurst IL 60126

2019 ALBANIA’S INDEPENDENCE DAY CELEBRATION.

NJOFTIM - FESTA E PAVARËSISË.Ju njoftojmë se Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois do të organizojë një festë madhështore për Ditën e Pavarësisë.28 NËNTOR, 2019 - Mbrëmje Festive ku për argetimin tuaj do këndojnë artistët e njohur: Sabri Fejzullahu, Mariola dhe Jurgen Kaçani. Në këtë mbrëmje festive nuk do të mungojnë po ashtu edhe të ftuar special.ADRESA:Diplomat West Banquet Halls.681 W North Ave, Elmhurst, IL 60126Pjesëmarrja juaj ndihmon komunitetin tuaj. Ju mirëpresim!
ALBANIA’S INDEPENDENCE DAY CELEBRATION.We inform you that the Albanian-American Community of Illinois is organizing a magnificent event in Chicago to celebrate the Albania’s Independence Day.November 28, 2019 – Evening Event to celebrate Albania’s Independence Day with the famous Albanian singers: Sabri Fejzullahu, Mariola dhe Jurgen Kaçani. We also plan to have special guests at this event.ADDRESS:Diplomat West Banquet Halls.681 W North Ave, Elmhurst, IL 60126Your participation helps your community. We look forward to seeing you.Thank you,The board of AACI.

AACI BOARD ELECTIONS OCTOBER 3, 2019

The board of AACI has been consolidated and the structure is below.President: Mr. Gjaneto HarushaVice-President: Ms. Gerta AgalliuVice-President: Mr. Samir GjelajTreasurer: Ms. Adelisa HotiSecretary: Ms. Lumturije AkitiBoard Member: Mr. Genc UjkashiBoard Member: Mr. Ergys DinoBoard Member: Mr. Besim DurmishiBoard Member: Mr. Erlin TegoBoard Member: Ms. Teuta PejaBoard Member: Mr. Astrit Tafolli

NGRITJA E FLAMURIT NE CHICAGO

Siç është bërë traditë tashmë, për rreth 8 vjet, Komuniteti Shqiptaro - Amerikan në Illinois mban një ceremoni zyrtare për ngritjen e flamurit. Në këtë ceremoni, gjithmonë bashkangjiten në mënyrë natyrale të gjitha shoqatat dhe organizatat shqiptare që veprojnë në Illinois. Ceremonia e Ngritjes të Flamurit do të mbahet në 26 Nëntor, ora 11:59 am në Daley Plaza 50 W Washington Chicago. Ju ftojmë të gjithëve të merni pjesë dhe të jeni të pranishëm në këtë ditë kaq të veçantë për të gjithë Shqipëtarët.

BOARD ELECTIONS:

October 02, 2019Perfaqesues nga Ulqini per bordin e Komunitetit u zgjodhen: z. Samir Gjelaj dhe z. Genc Ujkashi.Anetaret e Asamblese se Pergjithshme: Riza Milla, Nazim Cuca, Hasan Ramushi, Shaban Zenuni, Senad Duraku, Myzafer Ujkashi, Gezim Gjeka, Naser Hoxha, Alim Astafa, Naser Jahja.

Mbremje rionore Oct. 25, 2019

- Volunteers and members of the Albanian-American Community of Illinois (AACI) will organize Youth Events “Mbremje Rinore” at Matis Coffee.-Music: DJ Sammy-Age: 18 +- Date: Friday October 25, 2019 from 8 PM – Midnight.- Cover charge: $10 per person. All proceeds go towards building an Albanian Center in Chicago.- Address: Mati's Coffee: 5301 W Belmont Chicago, Illinois 60641At these events, there will be unannounced Famous Singers and Personalities from time to time. Don’t Miss out.Take your friends, and come have a good Albanian time.Please leave your ideas and suggestions in the inbox. We'd love to hear from you and learn how to make these events successful and pleasant for you.Interested Sponsors please inbox us.

Mbremje Rionore sep. 27 2019

Volunteers and members of the Albanian-American Community of Illinois (AACI) will organize Youth Events “Mbremje Rinore” at Mati’s Coffee.- Date: September 27, 2019 from 8 PM – Midnight- Cover charge: $10 per person. All proceeds go towards building an Albanian Center in Chicago.- Address: Matis Coffee: 5301 W Belmont Chicago, Illinois 60641At these events, there will be unannounced Famous Singers and Personalities from time to time. Don’t Miss out.Take your friends, and come have a good Albanian time.

BOARD ELECTIONS:

We would like to inform all of our members that the elections for our board of AACI representatives will be as follows:DATE: SUNDAY, JUNE 30, 2019 AT 7 PMADDRESS: TBDPlease inform all your friends who can come and would like to participate. The meeting is open for all Albanians.The elections are for representatives from Çameria region.Thank you for your help and supportThe board of the Albanian-American Community of IllinoisCurrent representatives 2017-2019 Mr. Elton Ademi and Mr. Endri Baci
Follow Up:August 4, 2019Pershëndetje,Në mbledhjen e fundit të organizuar nga këshilli zgjedhor i shqiptarëve nga Çameria që jetojnë në Illinois, u zhvilluan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç parashihen me rregulloren e komunitetit. Pjesëmarrësit së bashku me asamblenë e përgjithshme propozuan dhe votuan Ada Hoti dhe Ergys Dino për mandatin 2-Vjeçar (Korrik 2019-Korrik 2021). Që të gjithë pjesmarrësit dhe të zgjedhurit u zotuan që do japin maksimumin e tyre për të avansuar Komunitetin edhe më tej, prandaj shprehën dëshirën që publikisht t'i ftojnë edhe trevat tjera ta bëjnë të njejtën gjë, sepse komuniteti është në dobi të çdo shqiptari/re që jeton në këtë shtet. Urojmë suksese dhe punë të mbarë për të zgjedhurit e lartpërmendur dhe për Komunitetin gjithpërfshirës.Me Respekt,Këshilli Zgjedhor

Protestë përball Ambasades GREKE në Chicago

Me rastin e 75 vjetorin e gjenocidit Çam nga Nazistet Grek ku u masakruan 100,000 shqiptar I bejm thirrje komunitetit shqiptar ne Amerike ti bashkohet kesaj proteste ku I bejm thirrje shtetit Grek ti kerkoj falje popullit Shqiptar & të lejoj ato individ te debuar nga shtepit e tyre te kthehen perseri! 27 Qershor, 2019, ora 11 AM - 12 PM

BOARD ELECTIONS:

We would like to inform all of our members that the elections for our board of AACI representatives will be as follows:DATE: FRIDAY, JUNE 28, 2019 AT 7 PMADDRESS: NORTH STAR RESTAURANT. 6246 N Western Ave Chicago, ILPlease inform all your friends who can come and would like to participate. The meeting is open for all Albanians.The elections are for representatives from Kosova region.Thank you for your help and supportThe board of the Albanian-American Community of IllinoiCurrent representatives 2017-2019 Mr. Avni Bucolli and Mr. Armend Sojeva
Follow up:PershëndetjeNë mbledhjen e fundit të organizuar nga këshilli zgjedhor i shqiptarëve nga Kosova që jetojnë në Illinois, u zhvilluan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç parashihen me rregulloren e komunitetit.Pjesëmarrësit së bashku me asamblenë e përgjithshme propozuan dhe votuan Teuta Peja dhe Astrit Tafolli për mandatin 2-Vjeçar (Korrik 2019-Korrik 2021).Nga kjo mbledhe , bashkëatdhetarë tjerë me vullnet të mirë me knaqësi pranuan t'i bashkangjiten Asamblesë së Përgjithshme për shqiptarët e Kosovës.Anetaret e Asamblese se Pergjithshme nga zgjedhjet e mëparshme dhe nga kjo janë si vijon:Afrim Sejdiu, Agron Ferataj, Arbër Ajeti, Avni Thaçi, Bujar Breznica, Bujar Bobani, Gëzim Çarkaxhiu, Jeton Vitia, Met Rukovci, Xhevdet Hoti, Nehat Baca, Faton Neziri, Gani Dragusha, Lulzim Breznica, Naim Gubetini, Florim Isufi, Naser Uka, Smajl Feka, Armend Sojeva, Avni Bucolli, Teuta Peja, Faik Vitia, dhe Naser Shala.Që të gjithë pjesmarrësit dhe të zgjedhurit u zotuan që do japin maksimumin e tyre për të avansuar Komunitetin edhe më tej, prandaj shprehën dëshirën që publikisht t'i ftojnë edhe trevat tjera ta bëjnë të njejtën gjë, sepse komuniteti është në dobi të çdo shqiptari/re që jeton në këtë shtet. Urojmë suksese dhe punë të mbarë për të zgjedhurit e lartpërmendur dhe për Komunitetin gjithpërfshirës.Me Respekt,Këshilli Zgjedhor

MBRËMJE RINORE

The volunteers of AACI will soon launch periodic Albanian Youth Events called “MBRËMJE RINORE”We’ll try our best to host these as often as possible, based upon your requests. At these events there will be Albanian/English Music performed by Volunteering DJs and from time to time, we plan to have famous singers, performers, speakers etc. However, they will not be announced, (so that you that plan to participate will be pleasantly surprised). The main purpose of these events will be networking in a professional field.We look forward for everyone’s participation, and we’ll update you with more information soon. Please stay tuned.If you have any suggestions on how you can volunteer or how these events can be as successful as possible to fit your desires, please do not hesitate to write to us at info@aaciusa.org

PROMOVIMI I LIBRIT LUFTA E TROJES NGA ELENA KOCAQI

Book promotion by Elena Kocaqi.ADDRESS 255 AUGUSTA ST, OAK PARK, IL 60302A brief summary of the Book: The Trojan War – A Pelasgian-Illyrian WarThis study addresses the Trojan War from the historical context, based on the data provided by the ancient authors. The Trojan War has been dealt with by all the ancient authors, who have considered such an event as indisputable. The best geographer of antiquity, Strabo, gave us the location of Troy, in his Geography. Alexander the Great, after nearly a thousand years, visited the monumental Achilles tomb. Its location was known until the beginning of the Ottoman era. Serious antique authors such as Herodotus, Thucydides, Plutarch, Strabo, Diodorus Siculus etc., have considered the Trojan War indisputable. The influence of the Trojan War in the antiquity is so great that many works have been written by the ancient authors for it. So, for the ancient mentality, this was an unquestionable event. This is not only to be considered but to be taken seriously by modern historians. Since we are ultimately based on ancient authors to explain antiquity, we cannot ignore today something they have written and considered absolutely true because, antique knowledge is closer to the truth than today.
MBREMJE FESTIVE PER PAVARESINE E KOSOVES. 16 SHKURT 2019Me rastin e Pavarësisë së Kosovës Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois (AACI) organizon mbrëmje madhështore festive. Për argëtimin tuaj do përkujdesën artistët e njohur Florent Nushi dhe Adelina Thaçi. Programi kulturor-artistik pregaditur nga artisti Pajazit Murtishi me nxënësit e shkollës Kongresi i Manastirit Chicago.Të gjitha kontributet shkojnë drejt vendosjes së një Qendre Kulturore në Chicago.___ ___ ___To Mark the 11-Year anniversary of Kosova’s Independence, the Albanian-American Community of Illinois is organizing a celebration event where a traditional program and music will be brought to the participants. The cultural program will be performed by students of the Albanian School Kongresi i Manastirit Chicago.Be proud of your heritage and come celebrate on this magnificent day.Online tickets are $40Adult Tickets at the door are $50If you buy 10 tickets the 11’Th one is Free.Kids under 12 FreeAll proceeds go towards establishing a permanent Albanian Cultural Center in Chicago.

NGRITJA E FLAMURIT TE KOSOVES. 15 shkurt 2019

Ju njoftojmë se Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois do të organizojë ngritjen e Flamurit të Kosoves në qënder të Chicagos me rastin e Pavarësise së Kosoves.15 Shkurt, 2019 - NGA ORA 12 E MESDITËS DERI NË 13:00ADRESA: Bashkia e Chicago-s (Daley Center)50 W. Washington St, Chicago, IL 60602Pjesëmarrja juaj ndihmon komunitetin tuaj. Ju mirëpresim. Vishu Kuq e Zi apo veshje kombëtare
OPPORTUNITY!SEEKING ARMED SECURITY GUARDS FOR A U.S DEPARTMENT OF DEFENSE CONTRACT AT CAMP BONDSTEEL KOSOVE. MUST HAVE THE FOLLOWING REQUIREMENTS:
• Candidates must be a U.S. Citizen• Have a current/active U.S. Passport• Have two (2) years’ experience in security, law enforcement, or operations within the Armed Forces, civilian police or commercial security within the past five (7) years• Must have completed a State recognized civilian security or law enforcement academy, or the completion of an armed forces security or law enforcement training program. (Verification of training, such as a training certificate • Be willing to obtain an NCIC / FBI criminal background report to include fingerprints. Must have a clean criminal history with no convictions or major traffic offenses• Must have excellent written and oral communication skills in English• Must be medically fit and undergo medical testing• Must pass a Physical Ability Test (to include - run 1.5 miles in 17:30 minutes, 21 pushups in two minutes and execute 20 proper sit-ups in two minutes). This is strictly enforced, and exceptions or waivers will not be allowed• Must be willing to undergo random drug testing upon requestALL QUALIFIED PARTIES PLEASE FORWARD YOUR RESUMES TO:GSHATKU@TORRESCO.COM Mr. Genc Shatku