Archive 2017

Data: 29 Nëntor, 2017

Komuniteti Shqipetar ne Chicago Kremton Festen e Flamurit

Ne nje ambient festiv ne sallen e mbushur plot te Diplomat West, vullnetaret e Komunitetit Shqiptaro -Amerikan ne Chicago organizuan manifestimin qendror te 105 vjetorit te pavaresise se Shtetit Shqiptar. Pervec nje numri te madh te bashkatedhetare ne kete nate festive ishin te pranishem edhe perfaqesuesit e shoqatave dhe organizatave te ndryshme te cilat bashkepunojne me AACI. Evenimenti u moderua nga Ilir Borova dhe Shaban Zenuni te cilet falemenderuan mysafiret per pjesmarrjen e tyre. Ato njeherazi perkujtuan te pranishmit per miqesine mes popullit tone dhe atij Amerikan si dhe njiheri I bene thirrje publikut te perkrahin Komunitetin Shqiptaro-Amerikan me pune vullnetare dhe mjete financiare per avancimin e brezave te ri.

Zoti Borova lexoi letren e Ambasodores se Shqiperise, zonjes Floreta Faber, e cila dergoj urimet dhe kenaqesin e saj per ”Arritjet e AACI te cilat jane nxitje dhe frymezim per te gjithe”

Ne vazdim Moderatoret ftuan Kryetarin e Komunitetit Z.Gjaneto Harusha te hape mbremjen festive. Ai falenderoi pjesmarresit per perkrahjen e tyre ndaj AACI-se, organizate jo-fitimpruese e cila ne misionin e saj ka per qellim edukimin dhe bamiresine.

Kryetari Harusha nenvizoi disa objektiva te rendesishem te kesaj organizate dhe gjithashtu I beri thirrje bashkatdhetareve te antaresohen ne AACI dhe te japin kontributin maksimal ne edukimin ruajtjen e gjuhes dhe traditave kombetare ne shtetin e Ilinois.

Lideri I AACI z.Harusha falenderoi sponsoret kryesore: Manuela Papazisi Real Estate Broker Caldwell Banker; Ilir Numani me Country Financial; Amazing Trucking and Dassler Logistics, Alfred Karalli me Mobile & BP gas stations, Kosta Shamata Luxara Real Estate Kris Maranda me Maranda Real Estate Group, Aurel Maranda me Fairway Independent Mortgage Corporation dhe shume te tjere.

Ne kete mbremje festive ishin te prenishem dhe perfaqesuesit e qendrave fetare. At Konstadin Tuda, Prifti I kishes Orthodoxe Shqiptare, nder te tjera nenvizoi rendesine e ruajtjes te gjuhes tone ne megrim, mision ky, te cilin jua perkujtoi nenave Shqiptare dhe gjithe prinderve qe sa me shume te flasin gjuhen shqipe ne familjet e tyre.

Mbremjen festive e shoqeruan tingujt e muzikes popullore per te cilen u kujdesen kengetaret e njohur Irma Libohova, Genta Ismaili, Shpat Kasapi dhe Grupi Muzikor Memedheu. Po ashtu vlen te permendet edhe Pjesmarrja e 97 vjecarit Hafuz Jusuf Azemi I dekuruar me Cmimin “ Nderi I Kombit” vitin e kaluar nga president Nishani. Ndersa Xhemail Elezi, nxenes I shkolles shqipe Drita nga Rokford, interpretoi Hymnin Amerikan me saksofon. Vallet dhe kenget popullore ne Diplomat West u degjuan deri ne oret e hershme te mengjezit, ku te pranishemit u larguan me buzeqeshje dhe perqafime me shprese se do takohen se shpejti ne muajin shkurt te vitit te ardheshem ne kremtimin e pavaresise se Shetetit te Kosoves.

Solemeniteti I festes kombetare vazhdoje ne qender te Chicagos te marten me 28 Nentore Ku ngritjen e flamurit gjigant e beri Mysafiri specilal z.Ziadin Sela, deputet ne parlamentin e Maqedonise. Ai nder te tjera shprehi kenaqesine te jete prezent ne mesin e Komunitetit Shqiptare te perbere nga gjitha krahinat ne nje “Mini Shqiperi” Ziadin Sela pergezoi Komunitetin Shqiptaro- American per organizimin e kesaj dite te rendesishme e cila bashkon gjith Kombin tone.

Ne vazhim te ketij evenimenti fjalen e rastit e moren Dan Shure, Ish president I dhomes ekonomike Israelo-Amerikane dhe president i BeShure LLC ne Chicago,ish kryetar I AACI Profesor Ilijaz Kadriu,Memo Gjonzeneli dhe kryeteri I tanishem I AACI-se, z.Gjaneto Harusha . Ky I fundit duke shfletuar momentet e rendesishme te historis se kombit nder te tjerat theksoi fatin e madhe qe Shqiperia kishte prane saj Shtetet e Baskuare Aleati me I fuqishem ku njeri I liderve te saj JFK tha” Mos pyet se cfare beri sheti per juve por cfare ju mund te beni per shtetin Tuaj”

Duke reflektuar situaten e sotme ne shtetet shqiptare e sidomos luften kunder korupciont zoti Harusha nenvizoi se secili nga ne mund te beje me teper nese fokusohemi tek edukimi I gjenerates se re te punojme me teper se bashku dhe te luftojme te zgjidhemi ne organet lokale ku jetojme ne Sh.B.A. Te avancojme agjenden e cila na bashkone dhe fuqishem te luftojme ndarjet Krahinore apo fetare.”Ky do ishte falenderimi me I madhe qe I kishim bere Ismail Qemalit,Isa Boletinit ,Luigj Gurakuqit dhe Heronjve te tjere” Zoti I bekofte Shqipetaret kudo qe jane, zoti I bekofte Shtetet e Bashkuara te Amerikes ishin fjalet e fundit te kryetarit te AACI I cili e mbylli manifestimin e ngritjes se Flamurit Kombetar ne Chicago.

Shaban Zenuni

FESTA E FLAMURIT KOMBËTAR.

Ju njoftojmë se Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois organizonë dy aktivitete madhështore në Chicago me rastin e Pavarësise së Shqipërisë. Nëntor 2017.

1) 24 Nëntor, 2017 - Mbrëmje Festive ku për argetimin tuaj do përformojnë këngetarët e njohur të estradës: GENTA ISMAILI, SHPAT KASAPI, IRMA LIBOHOVA, po ashtu do ketë edhe te ftuar special.

Adresa: Diplomat West Banquets 681 E N Ave, Elmhurst, IL 60126.

Çmimi për fëmijë nën moshën 12-Vjeçare është: $0

Çmimi për Anëtarët e Komunitet, Studentët, dhe të moshuarit mbi moshën 65-Vjeç do jetë: $30

Çmimi për të rritur është: $40

Nësë dëshironi të jeni të sigurt që do keni vend dhe të mos pritni në rend për tu ulur, atëherë mund të bëni pagesën jo më vonë se mesnatë të dates 22 Nëntor, 2017.

Nëse dëshironi që të rezervoni komplet tavolinën, kërkohet që të paguani $400 për 10 persona dhe personi I 11 do jete falas.

Pagesën mund ta bëni duke klikuar në butonin “Donate” që gjindet në www.aaciusa.org ose direkt nëpërmjet bankës “DirectPay” duke përdorër adresen info@aaciusa.org

2) 28 Nëntor, 2017 @ 12-1 PM - Ngritja e Flamurit gjigand ne qënder të Chicagos me 28 Nëntor, 2017 ora 12-1PM.

Ju ftojmë që të na ndiqni në ditët në vijim, për të mësuar më shumë rreth këtyre aktiviteteve. Gjithsecili është i ftuar të marrë pjesë dhe të vishet Kuq e Zi.

Adresa: 50 W Washington St, Chicago, IL 60602

Faleminderit,

Kryesia e Komunitetit,

---

ALBANIA’S INDEPENDENCE DAY CELEBRATION.

We inform you that the Albanian-Amerikan Community of Illinois is organizing two magnificent events in Chicago to celebrate the Albania’s Independence Day in November 2017.

1) November 24, 2017 – Evening event with Albanin famous singers: GENTA ISMAILI, SHPAT KASAPI, IRMA LIBOHOVA. We also plan to have special guests at this event.

Address: Diplomat West Banquets 681 E N Ave, Elmhurst, IL 60126

Admission Fee for Kids under 12 years of age is: $40

Admission Fee for AACI members, Students, and Senior Citizens (65 years of age and above) is: $30

Admission Fee for Adult is: $40

If you would like to secure yourself a seat and not to wait in line with others to be seated, you can prepay your seat no later than Nov. 22, 2017 midnight.

If you would like to reserve a complete table, you will need to pay $400 for 10 people and the 11th person can get in for free.

You can make a payment by clicking the “Donate” button located at www.aaciusa.org or you can “DirectPay” from your bank using info@aacusa.org

2) November 28, 2017 -Raising the gigantic Albanian Flag at Daley Center Plaza.

Address: 50 W Washington St, Chicago, IL 60602

Please stay tuned and follow us in the days to come, to learn more about these events. Everyone is welcomed to participate and don’t forget to dress Red and Black.

Thank you,

The board of AACI

Motorçiklistët Shqipëtartë udhëhequr nga organizatori dhe Artisti Bujar Bobani (Buki) planifikojnë një Turne nga Chicago, IL deri në Lake Geneva, WI. Takimi do jetë tek Restauranti North Star ne ora 5 PM.

Ju lutemi shperndajeni këte lajmërim dhe ftoni motoristat tjerë qe dëshirojnë të marrin pjesë

Albanian motorcyclist led by organizer and artist Bujar Bobani (Buki) Plan at tour from Chicago Illinois to Lake Geneva Wisconsin.

Everyone will meet at a North Star restaurant at 5 PM.

Please share and invite your friends that would like to join on this tour.

Erion Veliaj - Mayor of Tirana City visits the Albanian-American Community of Illinios (AACI)

Erion Veliaj – Kryetari i bashkisë së Tiranës viziton Komunitetin Shqiptaro-Amerikan në Illinois (AACI)

ACCI, nën kujdesin e Ambasadores Floreta Faber dhe ne bashkepunim me Ambasadën e RSH në Uashington DC, organizon nje takim të hapur me z. Erion Veliaj dhe delegacionin e tij. Të gjithe të interesuarit janë të ftuar të marrin pjesë në këtë takim që do të mbahet të Shtunen me 16 Shtator, 2017 ora 10:30 AM – 12 PM

Vendi: Restauranti i biznesmenit të njohur z. Fejzi Sulejmani

Bar & Grill. Hops & Barley

4359 N. Milwaukee Av. Chicago, IL, 60641

Hyrja falas. (Falenderojme anëtarët dhe donatorët shqipëtar që mundësojnë vazhdimesinë e aktiviteteve të Komunitetit)

Kryebashkiaku do të vizitojë Çikagon me rastin e Bienaleve të Çikagos të Arkitekturës, ku do të paraqitet Sheshi Skënderbej i Tiranës, i inauguruar së fundmi.

Bienalja do të zhvillohet në Qendrën Kulturore të Çikagos dhe do të jetë e hapur për publikun nga data 16 shtator 2017 - 07 janar 2018

FOLLOW UP:

Evenimenti i djeshem ishte shume I susksesshem dhe falenderojme Z Erion Veliaj dhe stafin e tij per pjesemarrjen dhe pergezimin e Komunitetit te Chikagos. Falenderojme Visar Zhiti dhe stafin e tij per pjesemarrjen nga ambasada e Shqiperise ne Washington D.C.

Gjithashtu falenderojme Z Fejzi Sulejmani qe e beri te mundur qe te mbahet evenimenti ne lokalin e tij Hops and Barley me djemte e tij Mexhit dhe Aris Sulejmani.

Ky ishte një shembull i mirë se pse ekziston komuniteti dhe bordi kështu që evenimente si këto janë të mundshme.

Ju faleminderit te gjitheve per pjesemarrjen e juaj,

Bordi Drejtues

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan ne Illinois (AACI) ka ndermarre nje iniciative per te ndihmuar popullaten e Houston, TX te demtuara nga Uragani Harvey.

Per kete, AACI organizon mbledhjen e ndihmave qe do te dergohen ne Houston.

Cfare mund te dhuroni:

- Ushqime te thara (canned goods)

- Uje

- Batanije

- Veshmbathje

- Lodra per Femije

- Cdo artikull tjeter qe ju mendoni se mund te ndihmoje nje familje ne Houston.

Mbledhja e ndihmave do te behet ne Terminalin e Amazing Trucking & Logistics, qe do te mbuloj falas transportin dhe do koordinoje dorezimin ne destinacion.

Adresa:

Amazing Trucking & Logistics

3025 East End Ave

South Chicago Heights, IL 60411

Ph: (773) 459 2331

Oret: E Hene deri te premte: 8am deri ne 8pm.

Kontakt: Tony Leku / Klemens Kuqi / Endri Kalaj

Ju ftojme te shperndani kete njoftim me cdo individ apo shoqate shqiptare qe eshte e gatshme te kontribuoje. Eshte koha te punojme se bashku e te tregojme bujarine e shqiptareve.

Motorçiklistët Shqiptar "Shqiponjat e Rrugës" të organizuar në Chicago në krye me Artistin e njohur Bujar Bobani do bëjnë një turne nga Chicago Deri ne Michigan Detroit.

E Shtune 15 Korrik 2017 ora 8AM

Piknisja: Restauranti North Star 6246 N Western Ave Chicago, IL

Destinacioni: Restauranti Jakova Grill, 38037 Mound Rd, Sterling Heights, MI 48310 me pronar Florim Krasniqi.

Nese jeni te interesuar per të marre pjesë, kontaktoni Bukin në Nr. 773-699-2566

FOLLOWUP:

Shqiponjat e rrugës ANULOJNE Turne-në përshkak se njëri nga shqiponjat kryesore ka pasur një aksident të vogël këtë javë por fatmirësisht pa lëndime. Shqiponjat e Rrugës do të takohen tek Restauranti North Star këtë të Shtune 15 Korrik, 2017 ora 7 PM për të diskutuar dhe planifikuar rrugëtimin e radhës.

Faleminderit për mirëkuptim,

******************************************************************************************************************************************************

NJOFTIM NGA KRYESIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN NË ILLINOIS

Në bazë te statutit dhe rregulloreve në fuqi, Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois ka përfunduar zgjedhjet e kryesisë për periudhen 1 Korrik, 2017- 1 Korrik, 2019. Kryesia e re e komunitetit është si vijon:

Kryetar: z. Gjaneto Harusha

Nën-Kryetar (Arkëtar): z. Besim Durmishi

Nën-Kryetar (Sekretar) z. Elton Ademi

Sekretar: z. Avni Bucolli

Anetar: z. Armend Sojeva

Anëtar: z. Dritan Papazisi

Anëtar: z. Endri Baci

Anëtar: z. Shaban Zenuni

Anëtar: z. Riza Milla

Kryesia e re fton të gjithë bashkatdhetarët tanë në Illinois dhe rrethinë ne bashkëpunim për zhvillimin e metejshëm të komunitetit dhe forcimin e idealeve tona kombëtare.

Me respekt,

Këshilli Zgjedhor i Komunitetit

******************************************************************************************************************************************************

Mbledhja e radhes se Komunitetit Shqiptaro-Amerikan ne Illinois

Dat 30 Qershor nga ora 7 PM.

Adresa Logistics Group 10001 Derby Ln. Ste 203. Westchester, IL 60154

Ju informojme se ne kete mbledhje do te takohen perfaqesuesit e mandatit te kaluar Korrik 2015-Korrik 2017 dhe perfaqesuesit e posazgjedhur qe do te drejtojne organizaten tone nga 1 Korrik, 2017 deri me 1 Korrik 2019.

Te gjith te interesuarit mund te marrin pjese dhe ardhjen tuaj mund ta konfirmoni nepermjet adreses elektronike info@aaciusa.org. Pjesemarresit mund te marrin fjalen ne 20 minutat e para te mbledhjes.

Rendi i dites:

1) 20 minuta per pyetje pergjegje, sygjerime, comente etj nga pjesemarresit e rastit.

2) Kompletimi i zgjedhjeve per perfaqesues ne bordin e komunitetit.

3) Zgjedhjen e kryesise nese e mundur.

4) Bartja e pergjegjesive tek perfaqeusit e ri dhe plani per te ardhemen

5) Hapat a metutjeshem per Qendren e Komunitetit

6) Other

Me respekt, kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan ne Illinois.

ZGJEDHJET / ELECTIONS

Diten e shtune, me date 24 Qershor 2017, duke filluar nga ora 10:00 e mengjesit deri ne 4:00 te pasdites, ne Cook Couny Forest Preserve Golf & Harms, Groove # 4, do te zhvillohet nje piknik familjar I organizuar nga perfaqesia e Shqiperise ne AACI dhe I mbeshtetur nga AACI.

Qellimi I ketij pikniku eshte I trefishte:

Se pari, te njihemi me njeri tjetrin dhe te kalojme disa ore ndryshe.

Se dyti, te njihemi me iniciativat e AACI per vitin 2017. Te bisedojme se si do ta bejme kete organizate edhe me funksionale dhe te hapur per te gjithe shqiptaret. Te marrim pjese ne kete organizem per te miren e te gjitheve.

Se treti, te zgjedhim dy perfaqesuesit e Shqiperise ne Bordin Drejtues te AACI, te cilet do te sherbejne ne baza vullnetare per periudhen dy-vjecare Gusht 2017 – Gusht 2019.

Nga disa donatore te komunitetit (qe ne falenderojme perzemersisht) do te kemi burgers, pule, pije freskuese, birre, uje. Nqs keni nje pjate tuajen te preferuar qe ju pelqen ta sillni e ta ndani me te tjeret, jeni me se te mirepritur. Nese jo, Shef Tani Papazisi ka premtuar qe do te grill burgers me te mire qe kemi ngrene ndonjehere. Keto ore se bashku do t’i kalojme dhe me tinguj te muzikes shqiptare nga cdo zone e Shqiperise.

Per tu informuar me shume se si mund te ndihmoni ne kete dite, ju lutem te kontaktoni:

Dritan Papazisi: 847-644-1041

Gjaneto Harusha: 773-372-3724

Jeni te mirepritur qe te kalojme disa ore se bashku.

Me Respekt:

Bordi I AACI (Albanian American Community of Illinois)

Perfaqesia nga Shqiperia: Dritan Papazisi & Gjaneto Harusha

FOLLOW UP

Ju Informojme se:

Në mbledhjen e fundit të organizuar nga këshilli zgjedhor i shqiptarëve nga Republika e Shqipërisë që jetojnë në Illinois, u zhvilluan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç parashihen me rregulloren e komunitetit.

Pjesëmarrësit së bashku me asamblenë e përgjithshme propozuan dhe votuan që përfaqësuesit aktual z. Gjaneto Harusha dhe z. Dritan Papazisi të vazhdojnë edhe për për mandatin 2-Vjeçar (Korrik 2017-Korrik 2019).

Nga kjo mbledhe , bashkëatdhetarë tjerë me vullnet të mirë me knaqësi pranuan t'i bashkangjiten Asamblesë së Përgjithshme:

Anetaret e Asamblese se Pergjithshme: Ilir Numani, Tahir Merkaj, Alfred Karalli, Fejzi Sulejmani, Gjaneto Harusha, Dritan Papazisi, e te tjere.

Që të gjithë pjesmarrësit dhe të zgjedhurit u zotuan që do japin maksimumin e tyre për të avansuar Komunitetin edhe më tej me projekte konkrete siç është hapja e një Qendre Kulturore Shqiptare ku edukimi dhe orientimi i shqiptarëve në nevoj do jetë primarë, prandaj shprehën dëshirën që publikisht t'i ftojnë edhe trevat tjera ta bëjnë të njejtën gjë, sepse komuniteti është në dobi të çdo shqiptari/re që jeton në këtë shtet. Urojmë suksese dhe punë të mbarë për të zgjedhurit e lartpërmendur dhe për Komunitetin gjithpërfshirës.

Me Respekt. Këshilli Zgjedhor

ZGJEDHJET / ELECTIONS

Ju njoftojme se takimi per zgjedhjen e perfaqesuesve nga treva shqiptare e Camerise per bordin drejtues te Komunitetit do mbahet si vijon:

DATA: E Shtune 17 Qershor 2017 ORA 5 PM

VENDI: XHAMIA Shqiptare

ADRESA: 5825 St Charles Rd, Berkeley, IL 60163.

Kush deshiron te kandidoje eshte i/e mirepritur te marre pjese.

Ju lutem njoftoni te gjithe ata qe kane deshire te marrin pjese ne votime. Pjesemarrja eshte e hapur per te gjithe.

Takimi mundesohet dhe organizohet nga perfaqesuesit aktual te Camerise ne bord dhe vullnetare te tjere.

Ceremoni Mirenjohje nga Presidenti Nishani

Siç jeni të informuar, Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe i gjith Shqipëtarëve z. Bujar Nishani vizitoi Komunitetin Shqiptaro-Amerikan në Illinois me seli në Chicago me 27 Shtator, 2016.

Anëtarët e komunitetit tonë patën rastin ta takojnë dhe të bisedojnë nga afër me Presidentin Nishani. Pas një pritje të mirë dhe mreslëndse, Presidenti mësoi se edhe Chicago kishte aktivist të shquar që ju përkushtuan çështjes Kombëtare Shqiptare por edhe një Komunitet të mirëorganizuar që duhej të ishte shembull për të gjithë komunitetet në diaspor.

Me propozimin e kryesisë së Komunitetit në bashkëpunim të disa organizatave tjera shqiptare, Presidenti Nishani ka dekoruar:

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois

Z. Jusuf Azemi

Z. Nick Vangel

Z. Rasim Bebo

Z. Ismail Kashtanjeva

Z. Riza Milla

Z. Fejzi Sulejmani

PRESIDENTI I REPUBLIKES Z. BUJAR NISHANI NUK DO KETE MUNDESI TE JETE PREZENT NE SHPERNDARJEN E MIRENJOHJEVE, PRANDAJ KETE DETYRE I KA BARTE BORDIT DREJTUES TO KOMUNITETIT.

Ju ftojmë të gjith ju që keni dëshirë, të merrni pjsë në takimin ku dekoratat do të prezentohen si vijon;

4 Qershor, 2017

Ora 7:30 PM

Adresa: Diplomat West 681 W North Ave, Elmhurst, IL 60126

Hyrja $30 per person me darkë

Ju mirpresim

FOLLOW UP:

PRESIDENT NISHANI DEKORON KOMUNITETIN SHQIPTAR NË CHICAGO.

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois, me seli në Chicago, ndihet tejet krenar për vlerësimin që i bëri Presidenti i Republikes së Shqiperisë, z. Bujar Nishani. Me 4 Qershor, 2017 Presidenti Nishani dekoroi organizaten Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois si dhe 6 veprimtar që jetojnë dhe veprojne në Chicago dhe rrethinë me titujt si vijon:

· Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois – Kalorës i Urdhërit të Skenderbeut

(Bordi Drejtues: Bujar Breznica, Gjaneto Harusha, Elton Ademi, Arbër Ajeti, Shaban Zenuni, Luan Elezi, Riza Milla, Endri Baçi, Dritan Papazisi, Armend Sojeva, Besim Durmishi dhe Avni Bucolli)

· Z. Jusuf Azemi – Nderi i Kombit

· Z. Fejzi Sulejmani – Mirënjohje për Merita të Veçanta Civile

· Z. Riza Milla – Mirënjohje për Merita të Veçanta Civile

· Z. Ismail Kashtanjeva – Mirënjohje për Merita të Veçanta Civile

· Z. Rasim Bebo – Mirënjohje për Merita të Veçanta Civile

· Z. Nick Vangel – Mirënjohje për Merita të Veçanta Civile

Ceremonia e shpërndarjes së dekoratave u mbajt me 4 Qershor, 2017 në Diplomat West. Mbrëmjen e hapi nënkryetari i Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois, z. Gjaneto Harusha, i cili përshëndeti të pranishmit dhe ftoi kryetarin e Komunitetit z. Bujar Breznica për një fjalë rasti. Në fjalimin e tij, z. Breznica shprehu kënaqesine për nderimin që I bëhet Komunitetit Shqiptar në Illinois nga Presidenti Nishani dhe përgëzoi të dekoruarit në emër të Presidentit dhe në emrin e tij personal.

Z. Breznica po ashtu theksoi se Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois gjithmonë ka pasur aktivistë dhe veprimtarë të dalluar që kanë kontribuar vazhdimisht për çështjen shqiptare si dhe ruajtjen e gjuhes dhe kultures shqiptare jo vetem ne Chicago, por kudo që jetojnë shqiptarët. Pas fjalës së tij përshëndetese, z. Breznica ndau mirënjohjet në emër të Presidentit Nishani.

Gjatë darkës solemne, të dekoruarit patën rastin ta marrin fjalën dhe ta falenderojnë Presidentin Nishani për vlerësimin si dhe rrefyen pjesë nga veprimtaria e tyre që la gjurmë të thella në këtë komunitet dhe më gjërë. Në keto biseda, spikati fjala e z. Azemi i cili tha se gjithmonë ka qenë dhe do të jetë shërbetor i shqiptarëve. Z. Azemi mbylli fjalen e tij më thënjen “Shqipëria, Shqipëtareve” e cila ngjalli emocion tek të pranishmit.

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin edhe përfaqësues të organizatave shqiptare që punojnë dhe veprojnë në shtetin e Illinois-it, siç janë Shoqata Prespa, Ulqini, Çameria dhe të tjera. Mbrëmja u mbyll më tinguj të ngrohtë të muzikës shqiptare.

ZGJEDHJET / ELECTIONS

Ju njoftojme se takimi per zgjedjen e perfaqesuesve nga treva shqiptare ne Maqedoni per bordin drejtues te Komunitetit do mbahen si vijon:

DATA: E EJTEN 25 MAJ 2017 ORA 7 PM

VENDI: XHAMIA Shqiptare

ADRESA: 5825 St Charles Rd, Berkeley, IL 60163

Ju lutem njoftoni te gjith ata qe kane deshire te marrin pjese. Pjesemarrja eshte e hapur per te gjith.

Takimi mundsohet dhe organizohet nga Perfaqesuesit aktual te kryesise, Shoqatat; USKANA, PRESPA, VALET E LIQENIT, dhe vullnetar te tjere.

FOLLOW UP:

Z. BESIM DURMISH. Përfaqësues i Komunitetit.

Në mbledhjen e fundit të organizuar nga këshilli zgjedhor i shqiptarëve nga Maqedonia që jetojnë në Illinois, u zhvilluan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç parashihen me rregulloren e komunitetit.

Pjesëmarrësit së bashku me asamblenë e përgjithshme propozuan dhe votuan z. Besim Durmishi për mandatin 2-Vjeçar (Korrik 2017-Korrik 2019).

Per te zgjedhur kandidatin tjetër do mundohemi ndonjë ditë tjeter. Bashkëatdhetarë tjerë me vullnet të mirë, me knaqësi pranuan t'i bashkangjiten Asamblesë së Përgjithshme për shqiptarët e Maqedonisë. Anetaret e Asamblese se Pergjithshme: Rukmedin Limani, Amit Baftiri Azem Begzati Badhyl Shatku, Musa Zendeli, Vullnet Dervishi, Rilind Dervishi, Alil Sherifi, Besim Durmishi, dhe Valdet Zuteja.

Që të gjithë pjesmarrësit dhe të zgjedhurit u zotuan që do japin maksimumin e tyre për të avansuar Komunitetin edhe më tej, prandaj shprehën dëshirën që publikisht t'i ftojnë edhe trevat tjera ta bëjnë të njejtën gjë, sepse komuniteti është në dobi të çdo shqiptari/re që jeton në këtë shtet. Urojmë suksese dhe punë të mbarë për z. Besim Durmishi dhe për Komunitetin gjithpërfshirës.

Me Respekt. Këshilli Zgjedhor

This is the second year AACI will participate in the "Bike the Drive" event which is held on Sunday, May 28, 2017.

Here are some more follow up details.

1) Helmets are Required for Safety for anyone that Rides,

2) There will be limited quantity of Albanian shirts available sold $20 for fund raising.

3) There will be food (Qebapa/Qofte) and soft drinks served for fund raising as well. ($1 each qebapat, $2 soft drinks) and more.

OTHER NOTES

Join us for the bike the drive, food, and social activities. Don't forget to bring YOUR PRECIOUS KIDS.

Bicyclists will be furnished with tickets at 7 AM at Montrose Harbor and will get on Lake Shore Drive at the nearest Ramp. This is not a race therefore everyone will enjoy the ride, enjoy the weather, and proudly represent Albanians to Chicago.

The bicyclists will go all the way to Buckingham Fountain Chicago and return back. After everyone will be back to Montrose Harbor.

SPONSORS ARE ALWAYS WELCOMED: info@aaciusa.org

Due to overwhelming interest, the Albanian-American Community of Illinois will participate in the "BIKE THE DRIVE" event, which is held on Sunday, May 28, 2017.

If you are interested in purchasing tickets with AACI discounts and joining the Albanian Bicyclists, please let us know before May 12, 2017

Price: $50 Adult, $20 ages 17 or under.

If you would like to purchase them from AACI, please send the payment via QuickPay through Chase Bank to info@aaciusa.org or click the donate button on the aaciusa.org website.

If someone would like to order tickets directly from bikethedrive.org please feel free to do so.

The volunteers are working in coordinating Musc, Drinks, Food, and other fun activities for kids and adults.

You will need a bicycle and a helmet to participate on the bike the drive activity. You can always join the activities by the lake even if you don't have a bike and helmet.

SPONSORS ARE ALWAYS WELCOMED: info@aaciusa.org

FOLLOW UP

Aktiviteti i Biçiklistëve shqipëtar që morrën pjesë ne Bike the Drive duke ju bashkangjitur 20 mije biçiklistëve tjerë në Chicago me 25 Maj, 2017. Ky aktivitet rganizohet çdo vit dhe Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në mënyrë të organizuar mere pjesë për here të dytë. Ketë vit kishte një rritje prej 50% të biçiklistëve shqiptare dhe organizatorët shpresojnë që vitin tjetër të ketë edhe më shumë pjesëmarrës.

Faleminderit të gjith ju që morët pjesë dhe zbukuruat rrugen e liqenit “Lake Shore Drive” me ngjyrat e kombit tone Kuq e Zi.

KOMUNITETI SHQIPTARO-AMERIKAN NË ILLINOIS

Më datë 30 Prill, 2017 Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois me seli në Chicago së bashku me të gjitha shoqatat shqiptare që veprojnë në këtë shtet të Amerikës, e në veçanti Shoqatën USKANA, PRESPA, VALËT E LIQENIT dhe Shoqatën Shqiptare në Rockford, lëshon këtë deklaratë:

DEKLARATË

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois ndjek me vëmendje dhe me shumë shqetësim situatën e tensionuar në Republikën e Maqedonisë. Duke marrë shkas nga ngjarjet më të fundit në Maqedoni:

- Denojmë dhunën e ushtruar në selinë e Parlamentit të Maqedonisë si shkeljen më flagrante të institucioneve dhe përdhosjen më brutale të demokracisë. Sidomos denojmë ashpër dhunën e ushtruar ndaj deputetit shqiptar Ziadin Sela dhe kërkojmë hetim të plotë dhe dënimin maksimal të gjithë atyre të përfshirë në organizimin dhe përdorimin e dhunës.

Lexo me shume / Read More...

ZGJEDHJET / ELECTIONS

Ju njoftojme se takimi per zgjedjen e perfaqesuesve nga Kosove per bordin drejtues te Komunitetit do mbahen si vijon:

DATA: E EJTEN 11 MAJ 2017 ORA 7 PM

VENDI: NORTH STAR RESTAURANT.

ADRESA: 6246 N Western Ave Chicago, IL

Ju lutem njoftoni te gjith ata qe kane deshire te marrin pjese. Pjesemarrja eshte e hapur per te gjith.

Me respekt,

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan ne Illinois

FOLLOW UP

Në mbledhjen e fundit të organizuar nga këshilli zgjedhor i shqiptarëve nga Kosova që jetojnë në Illinois, u zhvilluan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç parashihen me rregulloren e komunitetit.

Pjesëmarrësit së bashku me asamblenë e përgjithshme propozuan dhe votuan z. Armend Sojeva dhe z. Avni Bucolli për mandatin 2-Vjeçar (Korrik 2017-Korrik 2019).

Nga kjo mbledhe , bashkëatdhetarë tjerë me vullnet të mirë me knaqësi pranuan t'i bashkangjiten Asamblesë së Përgjithshme për shqiptarët e Kosovës.

Anetaret e Asamblese se Pergjithshme: Afrim Sejdiu, Agron Ferataj, Arbër Ajeti, Avni Thaçi, Bujar Breznica, Bujar Bobani, Gëzim Çarkaxhiu, Jeton Vitia, Met Rukovci, Xhevdet Hoti, Nehat Baca, Faton Neziri, Gani Dragusha, Lulzim Breznica, Naim Gubetini, Florim Isufi, Naser Uka, Smajl Feka, Armend Sojeva, Avni Bucolli, Teuta Peja.

Që të gjithë pjesmarrësit dhe të zgjedhurit u zotuan që do japin maksimumin e tyre për të avansuar Komunitetin edhe më tej, prandaj shprehën dëshirën që publikisht t'i ftojnë edhe trevat tjera ta bëjnë të njejtën gjë, sepse komuniteti është në dobi të çdo shqiptari/re që jeton në këtë shtet. Urojmë suksese dhe punë të mbarë për të zgjedhurit e lartpërmendur dhe për Komunitetin gjithpërfshirës.

Me Respekt. Këshilli Zgjedhor

Hello our fellow Albanians,

We are happy to inform all of you that our volunteers of AACI will host a recognition gathering and networking event for Albanian Graduates this year for their academic achievements. We invite everyone to participate and share their success story, their challenges, and give any advice to our graduates. We also highly encourage the students that are not graduating this year to participate and learn from the professionals and those who are graduating.

Date: May 6, 2017 from 7 PM.

Place: Brisku’s Bistro & Bar.

Address: 4100 N Kedzie Ave, Chicago, IL 60618

Music Entertainment will be provided by:

DJ Sammy sponsored by ULQINI Association.

We would like to extend this communication to all of you and ask all students graduating from University/College this year to provide the following information about their achievements via email to (info@aaciusa.org)

First and Last Name:

University Name:

Graduation Date:

Major:

Graduate or Undergraduate:

Your contact information: Phone Nr. and email.

---

Përshëndetje,

Me kënaqësi ju informojmë se vullnetarët e komunitetit edhe këtë vit do të ndajnë mirënjohje për arritjet akademike për të diplomuarit shqiptarë gjatë këtij viti. Ju ftojmë të gjithë ju të merrni pjesë dhe të këmbeni për arritjet tuaja, sfidat, dhe të këshilloni të diplomuarit tanë. Poashtu inkurajojmë studentët shqiptar që akoma janë duke vijuar studimet e larta universitare të marrin pjesë dhe të mësojnë nga profesionistët dhe të diplomuarit.

Data: 6 Maj 2017 nga 7 PM.

Vendi: Brisku’s Bistro & Bar.

Adresa: 4100 N Kedzie Rd, Chicago, IL 60618

Për argëtimin tuaj do të përkujdeset:

DJ Sammy sponsoruar nga Shoqata ULQINI.

Me këtë komunikim lajmërojmë të gjithë studentët të cilët diplomojnë këtë vit në studime universitare të marrin pjesë dhe t’i dërgojnë informatat e kërkuara më poshtë nëpërmjet adreses elektronike (info@aaciusa.org)

Emri dhe mbiemri:

Emri Univerzitetit/Kolegjit:

Data e diplomimit:

Lamia:

Studimet e larta universitare apo Master:

Kontaktet tuaja: Nr. Telefoni dhe email.

FOLLOW UP:

KomunitetiShqiptaro-Amerikannë Illinois me suksesorganizoiditën ediplomimittëstudentëveshqiptar.

Me 6 Maj, 2017 vullnetarët e komunitetitsëbashku me përfaqësuesit, organizuannjëtakimtënjërëndësietëvaçantpërnjohjen e studentëveshqiptarëtëcilitpërfunduanstudimet e lartaakademikenëUnivesitetet me prestigjiozedhekredibile ne SH.B.A.

Mbrëmjen e hapi z. ArbërAjetikupërshëndetitëpranishmitdheftoikryetarin e Komunitetitz. BujarBreznicapërt’ju uru mirëseardhje pjesëmarrësve. Ne fjalimin e tij, z. Breznicapërgëzoistudentëtpërarritjetakademikedhepërkontributin e dhënënëkomunitetgjatëvijimitshkollor. PoashtufalenderoiorganizatorëtdhesponzorëtgeneralRelia Insurance Group, DJ Sammy, dheLuxara Rea estate qëbënëtëmundurrealizimin e ketijaktiviteti.

Mirënjohjepërarritjetakademike u shpërndanëpërstudentëtsivijon:

LetrimDemiri - Master of Structural Engineering

BesjanKurtishi – Master of Information Technology Web and Software Development

ErmirSuldashi – Master of Computer Scienc Master of Public Administration

ErmiraKastrati – Master of Science in Finance

Alban Zeka – Master of Business Administration

AstritTafolli – Master of Public Administration

TeutaPeja – Women’s Studies and Gender Studies

Adrian Seferi – Cyber Forensics and Security

GentianaDesipojci Cyber Forensics and Security

ZineteNdrio – Nursing

NgadhnjimHalilaj – Master in Management of Information Systems.

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin edhe përfaqësues të organizatave Shqiptare që punojnë dhe veprojnë në shtetin e Illinoi-t siç janë: Albanian American Women’s Association of Greater Chicago, Prespa, Ulqini, dhe Chameria ku të gjith i uruan studenteve suksese të më tutjeshme. Mbrëmja kaloi në një ceremoni festive me kë këngë e valle shqiptare të përcjellur nga mjestri i muzikës DJ Sammy.

Vullnetarët e komunitetit u zotuan që ky aktivitet do të vazhdoi të organizohet çdo vit.

Faleminderit,

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois

Ju njoftojme se me datën 27 Shkurt, 2017, ora 6:30 PM – 9 PM Komunitetin tone e viziton Ministri i Diasporës së Republikës së Kosovës z. Valon Murati sëbashku me shefin e kabinetit Aktorin Kushtrim Sheremeti.

Në këtë takim ftohen të gjith anëtarët, përfaqësuesit/et e organizatave shqiptare, biznesmen, e kushdo tjeter që ka dëshirë të marrë pjesë.

Qëllimi i vizitës është: për të bashkëbisedu për mundësite dhe potencialet e investimeve në Kosovë, si dhe avansimin e organizimit te rrjetit të bizneseve në Chicago dhe rrethinë. Poashtu do të bisedohet edhe për mësimin e gjuhës shqipe në diasporë, projektet e Ministrisë së Diasporës për ruajtjen e identititetit dhe rrjetizimit të gjithmbarshëm të diasporës.

Data: 27 Shkurt, 2017 Prej Orës 6:30 PM deri ne 9 PM

Adresa: Diplomat West, 681 W North Avenue, Elmhurst, IL 60126

___

We wanted to inform you that on February 27, 2017, from 7 PM – 9 PM, our community will be visited by Minister of Diaspora of Republic of Kosova Mr. Valon Murati who is accompanied with the chief of his cabinet Actor Mr. Kushtrim Sheremeti.

We invite all members of the community, representatives of the Albanian organizations, businessman, and all of you that would like to participate.

The purpose of the visit is to discuss opportunities and potentials of investing in Kosova, also advancing the Albanian Business Network in Chicago and its surroundings. Discussion will also include the learning of the Albanian Language outside of our home countries, which is a project of Ministry to preserve the identity of all Albanians.

Date: February 27, 2017 from 6:30 through 9 PM

Adresa: Diplomat West, 681 W North Avenue, Elmhurst, IL 60126

ZGJEDHJET / ELECTIONS

Ju informojmë se nga muaji Mars deri në fund të Qershorit 2017 është koha për zgjedhjen e përfaqësuesve nga Secila Treve Shqiptare për përfaqesim në bordin drejtues të Komunitetit.

Nga viti 2015 deri në këte vit 2017 kete detyre vullnetare e kane marre persiper si vijon:

Z. Gjaneto Harusha

Z. Dritan Papazisi

Z. Luan Elezi

Z. Faton Jusufi (dorheqje me 11/29/2015)

Z. Bujar Breznica

Z. Arber Ajeti

Z. Riza Milla

Z. Shaban Zenuni

Z. Elton Ademi

Z. Endri Baci

Tani kërkojmë nga të gjith ju që të merrni pjesë, të kandidoni, apo të propozoni atë që mund të jetë personi me kompetent dhe adekuat për të perfaqesuar dhe avansuar komunitetin tonë shqipëtar.

Në mbledhjet të cilat do të organizohen nga vullnetarë të secilës trev, kushdo mund të merrë pjesë por vetem pjesetaret e trevës përkatëse mund të zgjedhin perfaqesuesin e tyre për mandat 2-vjecar, i cili fillon me 1 Korrik, 2017.

Për më shumë informata rreth rregullave të zgjedhjeve lexoni rregulloren e Komunitetit pikerisht Artikullin VIII. Së shpejti do tju informojmë për vendin, daten, dhe kohen.

____

We wanted to inform you that from March until the end of June 2017 is the time for electing the representatives of each Albanian Regions to represent on the board of the Community (AACI)

From 2015 to 2017 this volunteer obligation has been undertaken by the following:

Mr. Gjaneto Harusha

Mr. Dritan Papazisis

Mr. Luan Elezi

Mr. Faton Jusufi (resignation on 29/11/2015)

Mr. Bujar Breznica

Mr. Arber Ajeti

Mr. Riza Milla

Mr. Shaban Zenuni

Mr. Elton Ademi

Mr. Baci endri

We kindly ask all of you to participate, to run, or to propose the person who you think is competent and adequate to represent and advance our Albanian community.

At the meetings which will be organized by volunteers each Albanian Region, anyone can participate, but only members of the respective region can choose/elect their representative for a 2-year term, which begins on 1 July 2017.

For more information about the rules of elections please read the by-laws especially Article VIII. We will inform you about the place, date, and time soon.

FESTA E PAVARSISË SË KOSOVËS. HYRJA FALAS.

DONACIONET JANË ATO QË MBULOJNË SHPENZIMET E MBRËMJES, PRANDAJ FTOJMË TË GJITH JU TË DHURONI AQ SA KENI MUNDËSI.

KOSOVA’S INDEPENDENCE DAY CELEBRATION.

FREE ENTRANCE IS MADE POSSIBLE BY GENUINE DONATIONS LIKE YOU; THEREFORE WE INVITE ALL OF YOU THAT CAN TO DONATE WHATEVER AMOUNT YOU CAN.

---

Nga komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois, ju ftojmë të festojmë së bashku festën e Pavarësisë së Kosovës me këngë dhe valle shqiptare. Në këte festë për argëtimin tuaj do të përkujdesen Këngëtarët e estradës shqiptare AFRIM dhe ZENA ALIU të shoqëruar nga Memet Shemshedini (METI) dhe grupi Folklorik i shoqëruar nga Ismet Deari.

Edhe kësaj radhe organizimi do të jetë me HYRJE FALAS që mundësohet nga donator shqipëtar nga të gjitha trevat. Sponsoro edheti me aq sa mundesh. Donacioi do të jetë “TAX FREE”. Falendërojmë të gjithë anëtarët dhe donatorët e komunitetit që mondësojnë manifestimin e kësaj dite historike të popullit Shqiptar.

Pasi që administrimi është i limituar, rezervime nuk do të ketë. (Frist Come, First Serve)

Nëse keni dëshirë të ndihmoni me organizimin apo të kontriboni si të tjerët, mos hezitoni që të kontaktoni organizatorët. Mirë u pafshim me ngjyrat kuq e zi e me veshje tradicionale Shqipëtare.

To mark the 9-Year anniversary of Kosova's Independence, the Albanian-American Community of Illinois will raise the Kosova's flag at the Daley Center Plaza on February 17, 2017 at 12 PM. We invite all of you to participate and invite all your friends and family to be there. Take pictures and share with your friends and family. We hope to see you all there. Thank you for your genuine support.

Posted January 24, 2017

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois, me selinë Chicago, nëdiskutimet e fundi lidhur me arrestimin e z. Ramush Haradinaj në France, lëshon ketë:

DEKLARATË

Kryesia e ketij komuniteti bashkë me anëtaresin e gjerë, solidarizohet tërësisht me popullin shqiptar në atdhe, SHBA, Europë dhe kudo që proteston kundrejt vendimit të shtetit Francez për arrestimin e kryetarit tëAleancës për Ardhmërinë e Kosovës, z. Ramush Haradinaj, nëbazë të një urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia.

Në të njejtën kohë, Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Illinois I kërkon Republikës së Francës që të zbatoj standardet Evropiane dhe mostë zbatoj standard të dyfishta për qyetataret e Kosovës, Komandatët dhe Ushtaret Çlimtare të Kosovës duke u bazu në urdhërarreste dhe pretendime të shtetit Serb, i cili bëri spastrime etnik edhe kreu gjenocid gati në të gjithë Ballkanin.

Ky komunitet nuk befasohet me fletëarrestet e Serbisë, sepse është mësuar me pretendimet e saja iluzioniste dhe jo reale, por befasohet qe nje shtet mik i Bashkimit Evropian si Franca, I cilinjohi Kosovën si shtet të Pavarur dhe Sovran, të veproj në këtë mënyrë dhe të arreston ish luftëtarët e lirisë, kur dihet që z. Haradinaj ishte shpallur dyherë e pafajshëm në tribunalin e Hages.

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois gjithashtu kërkon nga dy shtetet shqiptare qe të reagojne me mjete diplomatike lidhur me arrestimin e z. Haradinaj.

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois.

10 Janar, 2017

http://illyriapress.com/shqiptaret-ne-chicago-illinois-solidarizim-popullin-shqiptar-per-ramush-haradinajn/

Urime Vitin e Ri te gjith Shqiptareve kudo jane

Happy New Year to everyone.